15 Ιανουαρίου 2022

Τα Χάνια, με όπλο την άμυνά τους, επιβλήθηκαν με 12-9 του Παναθηναϊκού για τη 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Α1 πόλο ανδρών σε ένα ματς που μεταδόθηκε από το SDNA WEB TV.

Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα δε δέχτηκε τέρματα για δυόμιση οκτάλεπτα στο ξεκίνημα του ματς κι έφτασε στο τρίποντο. Με τη νίκη αυτή οι Χανιώτες έφτασαν τους 15 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη φάνηκε επηρεασμένος από τη μεγάλη αποχή. Θυμίζουμε ότι το τελευταίο ματς της ομάδας του Μιχάλη Λαζαρίδη ήταν στις 18 Δεκεμβρίου κόντρα στον ΟΥΚ Βόλου αφού ο αγώνας με τον Πανιώνιο την προηγούμενη εβδομάδα αναβλήθηκε.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 9 βαθμούς σε 11 αγώνες. Την επόμενη αγωνιστική το τριφύλλι έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στη Βουλιαγμένη. Τα Χανιά από την άλλη κοντράρονται εκτός έδρας με το Περιστέρι.

Τα Χανιά άνοιναν το σκορ με τον Κανδανολέοντα πολύ νωρίς στο ματς και διπλασίασαν τα τέρματά τους μετά από ωραία προσπάθεια του Χαριτάκη. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μειώσει αλλά η άμυνα της ομάδας της Κρήτης λειτουργούσε πολύ καλά. Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα με νέο τέρματα του Χαριτάκη έκανε το 3-0 για τους Χανιώτες, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός στα μισά περίπου του οκταλέπτου σκόραρε για πρώτη φορά με τον Ρομπόπουλο με τα Χανιά να απαντούν αμέσως με τον Φρέιτας.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +4 (1-5) με τον Τοτ τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε τρία τέρματα με τον Πανταζόπουλο με τη δεύτερη περίοδο να ολοκληρώνεται χωρίς να υπάρξει άλλο τέρμα.

Τα Χανιά έφτασαν και πάλι στο +4 (2-6) με τον Σαρτζετάκη στην κόντρα πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Ο Καρακάσης μείωσε ξανά για τον Παναθηναϊκό αλλά ο Αποστολάκης με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 3-7 στα 72 δεύτερα πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Το τριφύλλι μείωσε ξανά με τον Χατζηστεφάνου αλλά ο Φρέιτας απάντησε εκ νέου για το 4-8 είκοσι δεύτερα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τέρμα του Ξενάκη στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 5-8 αλλά ο Τοτ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε ξανά στα Χανιά προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Το τριφύλλι μείωσε ξανά με τον Παπαδημητρίου αλλά ο Τοτ και πάλι με πέναλτι διαμόρφωσε το 6-10 ενώ ο Ούγγρος σκόραρε ξανά για το 6-11 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη μείωσε σε 8-11 με γκολ των Παπαβασιλείου και του Δευτεραίου δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος. Τα Χανιά έφεραν και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα με τον Κουρλιάφτη να μειώνει σε 9-12 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-2, 2-3, 5-4