10 Ιανουαρίου 2022

Στο τελευταίο αγωνιστικό διήμερο θα κριθεί ο τίτλος στη Α1 εθνική κατηγορία γυναικών.

Το Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη και την προπονητική αίθουσα της ΧΑΝΘ στο κλειστό γυμναστήριο «Μίμης Τσικίνας», ολοκληρώθηκε σήμερα το μεσημέρι με σπουδαία ματς, αλλά και απρόβλεπτα αποτελέσματα για την 9η και τη 10η αγωνιστική. Στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας η βασική είδηση είναι ότι ο 2ος Παναθηναϊκός προχώρησε με δύο νίκες και κυρίως ξεπέρασε το υψηλό εμπόδιο του ΑΣΕΑ Σάρισες Φλώρινας με 3-2. Έτσι, στις 29 του μήνα θα κυνηγήσει τις πιθανότητές του για την ανατροπή έναντι του αήττητου Ολυμπιακού, παρότι μειονεκτεί σαφώς, μετά την ήττα στον 1ο γύρο ε 3-0. Σήμερα ο πρωτοπόρος έδωσε ένα ματς και νίκησε εύκολα 3-0 τον ΔΑΟ Ταύρου. Στα αποτελέσματα που ξεχώρισαν και η επικράτηση του Πέρα Αθηνών κόντρα στις Σάρισες με 3-2.

Ο Παναθηναϊκός είχε στη σύνθεσή του τη Σλοβένα Άνα Τοφάντ, αλλά όχι άλλη ξένη, ενώ της έλειψε και η Ελισάβετ Τέρπου. Δεν είχε την πιο δυνατή τριάδα, ωστόσο με την Τόλιου σε πολύ καλή μέρα κατάφερε να λυγίσει με 3-2 την ομάδα της Φλώρινας, η οποία έκανε και κίνηση τακτικής για τη νίκη. Στη θέση 3 έβαλε τη Γαλλίδα Λε Σκουρ και είχε στη 2 τη νεαρή Άμπα. Για την τελική έκβαση μέτρησε καθοριστικά η νίκη της Τόλιου απέναντι στην πρώτη παίκτρια των Σαρισών, τη Γαλλίδα Λιου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός-Σάρισες Φλώρινας 3-2:

Κατερίνα Τόλιου-Δέσποινα Άμπα 3-0 (11-2, 11-5, 11-4)

Άνα Τοφάντ-Λιου Τζούντιθ 2-3 (11-9, 5-11, 13-11, 5-11, 8-11)

Μαρία Αρτσέτου-Ρομάν Λε Σκουρ 0-3 (4-11, 4-11, 3-11)

Τόλιου-Λιου 3-0 (11-6, 11-9, 11-5)

Τοφάντ-Άμπα 3-0 (11-6, 11-5, 11-5)

Νωρίτερα ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα με αντίπαλο την ΑΕΚ να επιβληθεί με 3-0. Οι Σάρισες είχαν βγει και τυπικά έξω από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό γιατί το Πέρα έπιασε εξαιρετική απόδοση το πρωί και τις νίκησε με 3-2.

Κλειδί ήταν η νίκη της Όλγας Γεωργοπούλου εναντίον της Ρομάν Λε Σκουρ στα πέντε σετ με ανατροπή μάλιστα από 0-2 σετ. Σε εκείνο το σημείο το Πέρα έκανε το 1-1, αργότερα πήρε το προβάδισμα με τη Δήμητρα-Θωμαΐδα Τσεκούρα (3-0 τη Δέσποινα Άμπα) κι αφού μεσολάβησε η δεύτερη νίκη της Λιου και η ισοφάριση από τις Σάρισες η Μόνικα Κνέζεβιτς επιβλήθηκε στο φινάλε της Λε Σκουρ με 3-0 σετ.

Την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο ΔΑΟ Ταύρου. Κατέβαλλε την οικοδέσποινα ΧΑΝΘ με 3-1 χάρη σε δύο νίκες της Φιλαρέτης Εξάρχου (3-2 σετ τη Χρυσή Φωτιάδου και 3-1 την Ελένη Σοφρά) και μία της Ελένης Γεωργιάδου (3-1 τη Σοφρά). Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης η Στέλλα Τζαρίδου έκαμψε με 3-0 σετ την Ευαγγελία Τρωαδίτη.