18 Αυγούστου 2022

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Ασημένιο μετάλλιο η Κατερίνα Στεφανίδη με 4,75μ., έκπληξη με την Μούρτο
Τόλης Λελεκίδης

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο επί κοντώ με 4,75μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το χρυσό πήρε η Βίλμα Μούρτο με 4,80μ.
Η Κατερίνα Στεφανίδη έφθασε τα τέσσερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, έχοντας δύο χρυσά και δύο ασημένια.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια για τέταρτη συνεχή φορά ανεβαίνει στο βάθρο νικητών σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Έκανε καρέ μεταλλίων, αφού έχει δύο χρυσά το 2016 και το 2018 και δύο ασημένια το 2014 και τώρα στο Μόναχο. Η άλτρια του Μίτσελ Κρίερ ήταν σε καλύτερη κατάσταση και έκανε φετινό ρεκόρ με 4,75μ. Δεν υπολόγιζε όμως στην απίθανη Φινλανδή Βίλμα Μούρτο που ενώ αρχικά είχε αστάθειες, αφού τα 4,55μ. και τα 4,65μ. τα πέρασε με τη δεύτερη, είχε ένα άκυρο στα 4,70μ., το άφησε και μετά έκανε εκπληκτικά πράγματα στον ουρανό του Ολυμπιακού Σταδίου του Μονάχου. Πέρασε με την πρώτη τα 4,75μ., τα 4,80μ. και με τη δεύτερη τα 4,85μ. και ισοφάρισε το ρεκόρ αγώνων της Κατερίνας Στεφανίδη. Επίσης, συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ και το εθνικό ρεκόρ που ήταν 4,70μ.

Το χάλκινο πήρε η Σλοβένα Τίνα Σουτέι με 4,75μ. Ο αγώνας ήταν τελικά υψηλού επιπέδου και το απέδειξαν οι επιδόσεις των τριών πρώτων επικοντιστριών.

Η Κατερίνα Στεφανίδη ξεκίνησε τον αγώνα της από τα 4,40μ. που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια, όπως τα 4,55μ., τα 4,65μ., τα 4,70μ. και τα 4,75μ. Στη συνέχεια απέτυχε μία φορά στα 4,80μ. και δύο φορές στα 4,85μ. Έκλεισε όμως τη σεζόν με ένα ακόμη μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το συνδύασε με φετινό ρεκόρ, αφού είχε 4,70μ. από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν.
Stivostime.gr
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Ο καιρός σήμερα 17/08/2022 [vid]

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης προκρίθηκε στον τελικό της σφύρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος