25 Ιουνίου 2022

Αργυρή” η Μανιού του ΟΦΗ στο Πανελλήνιο

Με καλύτερη βολή στα 52.10 μέτρα η Αφροδίτη Μανιού του ΟΦΗ κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στον ακοντισμό γυναικών, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου.
KTEO Κρήτης
Η αθλήτρια του ΟΦΗ ξεκίνησε με 47.99, συνέχισε με 50.50 στη δεύτερη προσπάθεια, 51.88 στην τρίτη, άκυρη στην τέταρτη, 50.36 στην πέμπτη και έκλεισε τις προσπάθειές της με την καλύτερή της βολή (51.35 μέτρα).

Στον τελικό του ακοντισμού των γυναικών την πρώτη θέση κατέλαβε η Τζένγκο 59.95 μέτρα και τρίτη (πίσω από τη Μανού) ήταν Αραμπατζή με επίδοση 51.35 μέτρα.

Στο αγώνισμα έλαβε μέρος και μία ακόμη αθλήτρια του ΟΦΗ, η 20χρονη Μαρίνα Παπαχατζάκη, η οποία κατέλαβε την 11η θέση στη γενική κατάταξη με καλύτερη βολή στα 39.80 μέτρα.