28 Ιανουαρίου 2023

Ο ΟΦΗ πέτυχε πολύ σημαντική νίκη στη Σκύδρα επί του Αριστοτέλη με 3-0 σετ και ελπίζει πλέον βάσιμα για την παραμονή του στη Volley League.

Η Κρητική ομάδα ήταν καλύτερη, πήρε δύσκολα τα δύο πρώτα σετ με 23-25 και 21-25 αλλά το τρίτο σετ το πήρε πολύ άνετα με 15-25 ξεκινώντας την αντεπίθεση της για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία
Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το πρώτο σετ φουριόζος και προηγήθηκε με 7-13 και 10-17 αλλά από το 14-20 και μετά το συγκρότημα του Κώστα Δεληκώστα έκανε κάποιες λάθος επιλογές με αποτέλεσμα να μειώσει ο Αριστοτέλης Σκύδρας σε 20-22 με τον ΟΦΗ να παίρνει τελικά στο τέλος το σετ με 23-25

Και στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ παίρνοντας διαφορά και πέντε πόντων αλλά ο Αριστοτέλης προς το τέλος του δεύτερου σετ μείωσε την διαφορά στο ένα πόντο με 19-20 με τoν ΟΦΗ όμως να είναι ουσιαστικός στις κρίσιμες φάσεις και να μην επηρεάζεται από την οκτάλεπτη διακοπή προς το τέλος του σετ λόγω προβλήματος στη γραμματεία επικρατώντας με 21-25
Mε το 0-2 σετ υπέρ του ο ΟΦΗ είχε πέρα από το αγωνιστικό και το ψυχολογικό προβάδισμα για να πάρει και το τρίτο σετ και μια καθαρή νίκη επί του Αριστοτέλη Σκύδρας και αυτό έκανε κερδίζοντας το τρίτο σετ με 15-25 παίρνοντας τη νίκη με 0-3 σετ και μια βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία
Ντεμπούτο με τον ΟΦΗ έκανε ο διεθνής ακραίος Γιώργος Τζιουμάκας που έκανε την διαφορά στην επίθεση της ομάδας και έδειξε ότι θα την βοηθήσει πολύ στη μάχη της παραμονής στη Volley League