01 Φεβρουαρίου 2023

Αποκλείστηκε ο ΟΦΗ από το Κύπελλο βόλεϊΑποκλείστηκε ο ΟΦΗ από το Κύπελλο βόλεϊΗ ομάδα του Ηρακλείου έχασε στην Κηφισιά με 3-0 σετ…

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο ΟΦΗ στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού με τους γηπεδούχους να κλείνουν θέση για τους «8».
Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη πήραν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού κόντρα στους Κρητικούς, οι οποίοι είδαν τον Γιώργο Τζιουμάκα να έχει ενοχλήσεις στη γάμπα κατά την διάρκεια του ζεστάματος και τέθηκε νοκ άουτ από τον αγώνα.
Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά με τον Σπηλιώτη στο σερβίς της χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ και πήρε νωρίς σοβαρό προβάδισμα 6-1 με συνεχόμενα πέναλτι του Μαικόν. Με τον Οκοσάνοβιτς να τελειώνει μπάλες και τον Ρικάρντο να παίρνει άσσο το σκορ διαμορφώθηκε 11-3. Στην εξέλιξη του σετ ο ΟΦΗ έγινε πιο ανταγωνιστικός βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Σικούκου και Αμπράο μειώνοντας 13-8, ενώ στη συνέχεια με διαδοχικά μπλοκ του Βαϊόπουλου και του Βραζιλιάνου ακραίου «ροκάνισε» ακόμα περισσότερο τη διαφορά 18-16. Ο Οκοσάνοβιτς έβαλε την Κηφισιά από τη δύσκολη περιστροφή, όμως ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε 22-22. Έστω και έτσι η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με άσσο του Οκοσάνοβιτς και τελικά το κατέκτησε 25-22 με μπλοκ του Μαικόν.
Η Κηφισιά και στο δεύτερο σετ μπήκε από νωρίς σε «θέση οδηγού» 7-3 σπάζοντας μπάλες στο φιλέ αλλά και τελειώνοντας μπάλες κυρίως από το κέντρο. Μάλιστα με συνεχόμενα μπλοκ του Σπηλιώτη η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 6 πόντους 11-5. Αυτή τη φορά οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη απέφυγαν τις… περιπέτειες, προηγήθηκαν μέχρι και με 10 πόντους 18-8 με συνεχόμενους άσσους του Οκοσάνοβιτς και τελικά η Κηφισιά πήρε το σετ 25-15.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να πιέζει από τα 9 μέτρα τον ΟΦΗ και να προηγείται 9-3 βρίσκοντας πόντους από κόντρα μπάλα. Η Κηφισιά «δεν κοίταξε πίσω» κράτησε με άνεση το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-16.
Διαιτητές: Πρέντζας, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίγγου - Καπότης, Γραμματεία: Μισιάκα.
Διακύμανση:1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-19, 25-222ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-153ο σετ: 8-3, 16-11, 21-12, 25-16
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-16) σε 73'
Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18 (11/21 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Ρικάρντο 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 8% άριστες), Σπηλιώτης 6 (1/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μορέιρα 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσάβερς 13 (10/16 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. - 14% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 82% υπ. - 32% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Τσικάτος 1 (1/1 επ.).
Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Σικούκου 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάμι 1 (1 άσσος), Βαϊόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ντεμίρτσι 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 5% άριστες), Γκόνας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 12% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 55% υπ. - 23% άριστες), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Καφαντάρης.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Γ' φάσης:
Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2023
Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 0-3 (20-25, 24-26, 18-25)
Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2023
Α.Ε.Κ. - Α.Σ. Άθλος 0-3 (19-25, 14-25, 18-25)
Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-22, 25-15, 25-16)
Μίκρας, 19.00: Α.Σ. Άρης - Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης*Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα γίνει στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2023 στις 12:00 (Live Streaming www.volleyball.gr).
Από:Πετρούτσου Μαρία Εκτύπωση