04 Απριλίου 2024

Η «μάχη» του τίτλου πήρε… φωτιά μετά τα αποτελέσματα της εμβόλιμης 3ης αγωνιστικής για τα play off της Super League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 την ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι και μάλιστα με ανατροπή, μειώνοντας στους 3 βαθμούς την απόσταση από την «Ένωση», ενώ στην κορυφή της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΠΑΟΚ με το «τρίποντο» κόντρα στη Λαμία. Στο -6 από τον πρωτοπόρο είναι ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε σχετικά εύκολα 3-0 του Άρη.

Στη Λεωφόρο έγινε το μεγάλο ματς της βραδιάς, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί της ΑΕΚ, παρότι η «Ένωση» προηγήθηκε στο 5ο μόλις λεπτό με τον Βίντα.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και έφεραν το ματς στο 2-1 πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τους Μπακασέτα (32’) και Ιωαννίδη (34’), ενώ η πίεση των φιλοξενούμενων στην επανάληψη δεν απέδωσε καρπούς.

Στην Τούμπα, ο πρωτοπόρος πλέον ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τη Λαμία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαρτίνεθ, όμως οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν την κατάσταση με δύο γκολ του Σβαμπ και ένα του Μιχαηλίδη.

Τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 του Άρη με σκόρερ του Ελ Κάαμπι, Ποντένσε και Καρβάλιο.