18 Φεβρουαρίου 2024

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ πέτυχε σπουδαία νίκη στο ντέρμπιτης Α' Εθνικής με τον Παναθηναϊκό , επικρατώντας των πρασίνων με 2-1 στο Βραδινογιάννειο.

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν, κόντρα στην ροή του αγώνα, με την Σπυριδωνίδου και από εκεί και το παιχνίδι αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο για τις παίκτριες του Κώστα Παντζαρίδη που πίεζαν ψάχνοντας την ισοφάριση. Τελικά το 1-1 ήρθε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όταν η Πατερνά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η Σιδηρά στην προσπάθεια της να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κυριάρχησε, έχασε αρκετές ευκαιρίες και βρήκε στο 78' το γκολ της νίκης με εξαιρετικό πλασέ της Ριμπάνσκα.