13 Φεβρουαρίου 2023

Πέρασε σαν… σίφουνας: Εντυπωσιακός ο ΟΦΗ στη Λαμία και νίκη με 1-4!

Ο ΟΦΗ «άστραψε και βρόντηξε» στη Λαμία, όπου πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο και πήρε εντυπωσιακή νίκη με 1-4 επί της ομώνυμης ομάδας.

Η αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα του Ηρακλείου να μετατρέπει σε… πάρτι το 90λεπτο.

Τρίτη εκτός έδρας νίκη για τους «ασπρόμαυρους», που πέτυχαν δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Τοράλ, Μπάκιτς, Ντιουσέ και Φελίπε οι σκόρερ για το συγκρότημα του Νταμπράουσκας, ενώ ο Τσιλούλης μείωσε στο 95’ για τους γηπεδούχους.

Το «τρίποντο» αυτό δίνει τη δυνατότητα στους Κρητικούς να αναρριχηθούν ψηλότερα στη βαθμολογία.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Κορνέζος, Παούλαβετς (22' Τσιλούλης), Τζανετόπουλος, Σιμόν (75' Βασιλαντωνόπουλος), Αμπάντα, Σλίβκα, Τζανδάρης (46' Νούνιεζ), Μπαρτίνεθ, Ρόμανιτς (63' Ασκόφσκι), Βέργος (75' Μανούσος).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Μπαλογιάννης (60' Τοράρινσον), Μεγιάδο (67' Περέα), Ντιουσέ, Μπάκιτς (76' Λουίζ Φελίπε), Τοράλ (67' Νέιρα), Γκρόνινγκ (60' Μοσκέρα).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο γήπεδο "Αθανάσιος Διάκος".

8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Τρομερή συνεργασία του Μπάκιτς με τον Τοράλ, οι δύο τους "τρύπησαν" την άμυνα της Λαμίας και από την τελική του Μαυροβούνιου χαφ, ο Ισπανός με άψογο πλασέ πετυχαίνει το 0-1.

12' Αδύναμο σουτ του Ρόμανιτς έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Μανδάς.

22' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία, ο Τσιλούλης στη θέση του τραυματία Παούλαβετς.

25' Ο Μαρτίνεθ έχει χώρο και θα κάνει το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, όμως είναι πολύ άστοχος.

30' Σουτ του Λάρσον μέσα από την περιοχή, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

34' Ο Αμπάντα "κόβει" τη μπάλα από αριστερά, ο Μαρτίνεθ θα σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και ο Πασαλίδης βάζει σωτήρια την κόντρα για το κόρνερ.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Υπέροχη μπαλιά του Λάρσον στην "πλάτη" της αντίπαλης άμυνας, ο Μπάκιτς έρχεται ταχύτατα από πίσω και με ψύχραιμο πλασέ πετυχαίνει το 0-2.

45+2' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνο, 0-2 μπροστά στο σκορ ο ΟΦΗ. Ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και αποτελεσματικότητα στο μάξιμουμ για την ομάδα του Ηρακλείου, που ανταπεξήλθε και στην προσπάθεια πίεσης από την πλευρά των γηπεδούχων.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μία αλλαγή για τη Λαμία, με τον Νούνιεζ αντί του Τζανδάρη.

50' Εκτέλεση φάουλ του Ρόμανιτς από καλή θέση, πάνω από την εστία η μπάλα.

55' Ο Τσιλούλης απέναντι από τον Μανδά μέσα στην περιοχή σε διαγώνια θέση, θα σουτάρει με δύναμη αλλά πολύ ψηλά πάνω από την εστία.

56' Αποφεύγει τον Πασαλίδη μέσα στην περιοχή ο Μαρτίνεθ, κάνει το συρτό σουτ ο Ισπανός, μπλοκάρερι σταθερά ο Μανδάς.

60' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-3: Εκπληκτικό γκολ του Ντιουσέ, που με σουτ-δυναμίτη έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

63' Αλλαγή για τη Λαμία, με τον Ασκόφσκι στη θέση του Ρόμανιτς.

67' Ξανά διπλή αλλαγή από τον Νταμπράουσκας. Νέιρα στη θέση του Τοράλ και Περέα αντί του Μεγιάδο.

75' Δύο αλλαγές και από την Λαμία. Μανούσος αντί του Βέργου και ο Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του Σιμόν.

76' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λουίζ Φελίπε στη θέση του Μπάκιτς.

76' Κόρνερ του Τοράρινσον από αριστερά, κεφαλιά του Πασαλίδη αποκρούει ο Σαράνοφ.

77' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Λουίζ Φελίπε έξω από την περιοχή, η μπάλα σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-4: Ο Λουίζ Φελίπε με ωραίο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από γύρισμα του Τοράρινσον. Αν και αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από έλεγχο τριών λεπτών στο VAR, το γκολ θα μετρήσει και 0-4.

95' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ 1-4: Σουτ του Μαρτίνεθ, αποκρούει ο Μανδάς, νέα προσπάθεια του Τσιλούλη που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά για το 1-4.

Τέλος του αγώνα, μεγάλη νίκη με 1-4 για την ομάδα του Ηρακλείου.