15 Ιανουαρίου 2022

Ο Ηρόδοτος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό Β, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το τελικό 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στη Νέα Αλικαρνασσό.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα από τα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου καθώς αποβλήθηκε ο Χρήστος Μαραθωνίτης. Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο των νεοαποκτηθέντων Ουρουγουαών ποδοσφαιριστών Μαουρίσιο Γκόμεζ και τον Τζόναθαν Μπαρμπόσα, των οποίων τα δελτία πρόλαβαν να εκδοθούν.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:
1′ Ο Χατζησάββας συνδυάστηκε με τον Χαλκιαδάκη κι έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, επιχείρησε το σουτ αλλά τον σταμάτησε ο Χριστογεώργος, στη εξέλιξη της φάσης ο Βρεττός προσπάθησε να σκοράρει χωρίς να τα καταφέρει, ενώ το νέο σουτ του Αποστολίδη ήταν άστοχο.

8′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βρεττού, ο Κατίδης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ.

18′ Εκτέλεση φάουλ του Βρεττού, στην αγκαλιά του Χριστογεώργου η μπάλα.

19′ Απειλεί εκ νέου ο Βρεττός, αυτή τη φορά με πολύ δυνατό σουτ, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Χριστογεώργος.

26′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Κατίδη από αριστερά, πέρασε τον αντίπαλό του και μπήκε στην περιοχή, σουτάροντας από πλάγια με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

41′ ΑΠΟΒΟΛΗ. Ο Χρήστος Μαραθωνίτης αντίκρυσε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Λουτριώτη. Ήταν η δεύτερη (την πρώτη την είχε δεχθεί στο 22ο λεπτό για αψιμαχία με τον Αρναούτογλου) και ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού Β αποβλήθηκε.

47′ Ο Κατίδης έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση, αλλά ήταν άστοχος.

48′ Εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ από δεξιά, η μπάλα στην περιοχή κόντραρε σε σώματα και στρώθηκε στον Καντέ, το σουτ του οποίου και πάλι σε σώματα, με το Χατζησάββα να ζητάει πέναλτι για ανατροπή του εντός περιοχής.

57′ Ο Κατίδης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Χατζησάββα, ο οποίος έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

68′ Ο Γκίνη σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Χριστογεώργος μπλόκαρε τη μπάλα.

69′ Σουτ Χατζησάββα εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενους και κατέληξε κόρνερ.

73′ Εκτέλεση φάουλ από δεξιά, κεφαλιά του Κόρτσαμ εξ’ επαφής, μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.

Mikel Chania Delivery
86′ Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λουτριώτη.

87′ Ο Θεοχάρης σε θέση βολής όμως ο Γκόμεζ έδιωξε σωτήρια με τάκλιν πάνω στη γραμμή.

88′ Ο Κόρτσαμ βγήκε απέναντι από τον Χριστογεώργο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού Β να διώχνει σε κόρνερ.

Διαιτητής: Ανδριανός (Αθηνών)
Βοηθοί: Κουφός – Φράγιος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας)

Ηρόδοτος (Γιάννης Τάτσης): Λουτριώτης, Κατίδης (65′ Μπαρμπόσα), Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσσάκης, Αποστολίδης (46′ Γκόμεζ), Καργιωτάκης (65′ Γκίνη), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας.

Παναθηναϊκός Β (Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Αγιούμπ (75′ Μπιλάλ), Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου (76′ Τουρκοχωρίτης), Σαρδέλης (59′ Ηλιάδης), Ρόμπι, Μαραθωνίτης, Μαρτίνης (59′ Κούτσιας), Τσιριγώτης, Θεοχάρης.

Με την αναμέτρηση στη Νέα Αλικαρνασσό άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στον Νότιο όμιλο. Η συνέχεια θα δοθεί το μεσημέρι της Κυριακής με έξι αναμετρήσεις (καθώς το Ρόδος – ΑΕΚ Β αναβλήθηκε).