19 Ιουνίου 2021

NBA αποτελέσματα 19/6: Όσα έγιναν στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού

Oι Σίξερς και οι Κλίπερς ήταν οι «μεγάλοι» νικητές των χτεστινών αναμετρήσεων, σε δύο άκρως εντυπωσικά παιχνίδια!

Σίξερς – Χοκς 104-99
Οι 76ερς έπαιξαν με… ψυχή και έκαναν το «μπρέικ» νικώντας με 104-99 και ισοφάρισαν σε 3-3 με τον έβδομο αγώνα πλέον στην Φιλαδέλφεια.

Οι Χοκς είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Τρε Γιανγκ να έχει 20 πόντους αλλά στο δεύτερο μέρος ο Σεθ Κάρι έκανε την διαφορά στην τρίτη περίοδο όπου οι Σίξερς πήραν διαφορά 8 πόντους (51-59), την οποία ουσιαστικά κράτησαν ως το τελικό 99-104.

Από την Φιλαντέλφεια ο Κάρι είχε 24 πόντους με 6/9 τρίποντα, ο Χάρις 24 πόντους, ο Εμπίιντ 22 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Ατλάντα ο Γιανγκ πέτυχε 34 πόντους με 3/5 βολές, 8/20 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 11 ασίστ, ο Γκαλινάρι 16 πόντους, ο Χουέρτερ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-22, 51-47, 76-80, 99-104.

Τα… ευτράπελα του αγώνα
Απρόοπτο είχαμε, δύο λεπτά πριν το τέλος του Game 6 των Χοκς με τους Σίξερς, στο οποίο η Φιλαδέλφεια έκανε το 3-3.

Μαύρο είχαμε στο γήπεδο της Ατλάντα, αφού όλα βυθίστηκαν στο σκοτάδι σε μια σπάνια στιγμή για την κορυφαία λίγκα του πλανήτη. Το σκορ ήταν στο 104-93 όταν έσβησαν τα φώτα και το ματς να διακόπτεται για λίγα λεπτά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Κλίπερς – Τζαζ 131-119
Οι… αλύγιστοι Κλίπερς έκαναν τεράστια ανατροπή από το -25 στο Game 6 με 131-119 τους Τζαζ, επικράτησαν και έφυγαν… βουρ για τους τελικούς!

Η ομάδα του Λος Άντζελες με μία απίστευτη ανατροπή νίκησε με 131-119 του Τζαζ στο Game 6 και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς Δύσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους (εκεί περιμένουν οι Σανς που… σκούπισαν τους Νάγκετς). Στο παρελθόν οι Κλίπερς είχαν 0-8 σε ματς που θα τους έδινε πρόκριση για τους τελικούς Δύσης. Μάλιστα για να φτάσουν σε αυτή την ιστορική πρόκριση οι Κλίπερς αναγκάστηκαν να παίξουν χωρίς τον Λέοναρντ στα δύο τελευταία ματς, για τον οποίο υπάρχουν φόβοι για ρήξη χιαστού.

Το ματς της ζωής του έκανε ο Μαν (ρεκόρ καριέρας τόσο σε επίπεδο ΝΒΑ όσο και κολεγιακό), αφού σταμάτησε στους 39 πόντους και 7/10 τρίποντα και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

Ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 45 λεπτά συμμετοχής, ο Τζάκσον είχε 27 με 10 ασίστ και ο Μπατούμ 16 πόντους. Μεγάλα τρίποντα έβαλε ο Μπέβερλι στην 4η περίοδο, τελειώνοντας το ματς με 10 πόντους κα 4 ασίστ.

Από την πλευρά της Γιούτα που για άλλη μια σεζόν δεν τα καταφέρνει, παρόλο που φέτος ήταν πρώτη στη regular season, ο Μίτσελ είχε 39 με 9 ασίστ και 9 ριμπάουντ, ο Κλάρκσον είχε 21 και o O’Nίλ σταμάτησε στους 21 πόντους και τα 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-33, 50-72, 91-94, 119-131