18 Ιουνίου 2023

Στις θέσ

εις 9-16 του διπλού μικτού πλασαρίστηκαν σήμερα 17/06, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 13 του Ζάγκρεμπ, ο Γιάννης Κιοσελόγλου και η Χριστίνα Τζενίδη φτάνοντας σε πετυχημένο αποτέλεσμα. Προχώρησαν αρχικά με την τρίτη νίκη τους στο ταμπλό και το απόγευμα κυνήγησαν με όλες τις δυνάμεις τους την είσοδο στα προημιτελικά. Απέναντι σε ζευγάρι από την Πολωνία, που είναι 6ο φαβορί στο αγώνισμα, κατέκτησαν το 1ο σετ, ήταν ανταγωνιστικοί και στα επόμενα, ώσπου κάμφθηκαν με 3-1 και αποκλείστηκαν στον γύρο των «16». Αυτό ήταν το καλύτερο πλασάρισμα για την ελληνική αποστολή στο 1ο ποτέ Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για παμπαίδες και παγκορασίδες. Στο αγώνισμα του απλού ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης, ο μοναδικός Έλληνας, που είχε προκριθεί από το γκρουπ στο κυρίως ταμπλό (επίπεδο Α), αποκλείστηκε στον 1ο γύρο. Είχε αμφίρροπη αναμέτρηση με Ρουμάνο αθλητή ώσπου κάμφθηκε στα πέντε σετ και στις λεπτομέρειες για να βρεθεί στις θέσεις 33-42. Στην αυριανή 18/06 τελευταία μέρα της διοργάνωσης η ελληνική παρουσία περιλαμβάνει αγώνες στο ταμπλό του επιπέδου Β του απλού. Ο Κιοσελόγλου και η Τζενίδη έχουν προχωρήσει δύο γύρους και βρίσκονται στη 16άδα.

Η αποστολή μπορεί να κλείσει με υψηλές θέσεις για το γόητρο σε αυτό το ταμπλό, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι μέσα από πολλά ματς σε τρία αγωνίσματα επιτεύχθηκε ο βασικός στόχος τού να δείξουν οι διεθνείς μας την ποιότητά τους και να είναι ανταγωνιστικοί.

Στο διπλό μικτό οι πρωταθλητές Ελλάδας των δύο τελευταίων σεζόν αντιμετώπισαν νωρίς το μεσημέρι τους Λούις Βόγκλερ/Ακιγιάτα Πάτρα από την Ελβετία. Ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στα πιο δύσκολα σημεία κι έφτασαν στη νίκη με 3-0. Χαρακτηριστικό του ματς ότι και τα τρία σετ έληξαν με οριακή διαφορά, τα δύο πρώτα στην παράταση (14-12, 18-16, 11-9)

Οι Κιοσελόγλου/Τζενίδη άρχισαν από χαμηλά στα seeding, ήταν νούμερο 59, ενώ οι Ελβετοί βρίσκονταν στο Νο 33. Νωρίς το απόγευμα ο βαθμός δυσκολίας για την πρόκριση στην 8άδα ανέβηκε κι άλλο, καθώς ήταν αντίπαλοι οι Γιαν Μπουγκάλα/Τζούλια Σάτζα από την Πολωνία, νούμερο 6 του ταμπλό.

Οι διεθνείς μας είχαν νέα αξιόλογη εμφάνιση, μάλιστα στο 1ο σετ γύρισαν την κατάσταση από 7-5 πίσω και προηγήθηκαν. Οι Πολωνοί βελτίωσαν την απόδοσή τους και προσπέρασαν στο σκορ και καθώς χάθηκε η ευκαιρία για την ισοφάριση στο ισορροπημένο 4ο σετ ήρθε ο αποκλεισμός με 3-1 σετ (13-11, 5-11, 6-11, 9-11).

ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΟΥΔΗ

Στο απλό αγοριών του επιπέδου Α έγινε ταμπλό των «64» με πολλά bye, αφού οι αθλητές μετά τη φάση των γκρουπ ήταν 42. Ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης (νούμερο 29 του αγωνίσματος) είχε ντέρμπι με τον Ρουμάνο Αλεξάντρου Ποπ (νούμερο 14). Σε ματς με διακυμάνσεις έχασε το 1ο σετ, μετά προσπέρασε με 2-1 και τελικά ηττήθηκε με 3-2. Ο Εβρίτης πρωταθλητής έχασε καλή ευκαιρία για τη νίκη στο 4ο σετ, το οποίο κρίθηκε στην παράταση (6-11, 11-8, 11-9, 14-16, 8-11). Ο Ποπ είχε προκριθεί στο κυρίως ταμπλό με τη 2η θέση (όπως και ο Αλεξούδης) στο 14ο γκρουπ.

Στο απλό αγοριών σχηματίστηκε ταμπλό των «64» και στο επίπεδο Β για τους αθλητές, που δεν προχώρησαν από τα γκρουπ. Ο Γιάννης Κιοσελόγλου είχε byeστην αρχή και στον γύρο των «32» απέκλεισε εύκολα τον Λετονό Άριαν Λιμάνις με 3-0 σετ (11-1, 11-2, 11-2). Αντίπαλος στη 16άδα είναι αύριο το πρωί ο Σουηδός Μάλικ Σεβερίνσεν.

Ο Δημήτρης Γεωργαλλίδης πέρασε επίσης χωρίς αγώνα στους «32» κι εκεί κάμφθηκε από τον Βέλγο Νοάν Πιέτε με 3-1 σετ (9-11, 11-7, 8-11, 8-11).

Ταμπλό των «64» σχηματίστηκε και στο επίπεδο Β των παγκορασίδων. Η Χριστίνα Τζενίδη είχε byeστον 1ο γύρο και αργότερα ξεπέρασε τη Λισάνα Πόντερ από την Εσθονία με 3-0 σετ (12-10, 11-1, 14-12). Στις «16» αντιμετωπίζει το πρωί της Κυριακής την Εμιλία Σκολόβσκα από τη Λιθουανία.

Η Δέσποινα Δημητρίου πέρασε χωρίς κόπο στον 2ο γύρο γιατί δεν αγωνίστηκε η Λετονή Αναστασία Ζιμπούνοβα. Στις «32» συνάντησε την Μπούσε Κότσακ από την Τουρκία. Άρχισε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 αλλά στο τέλος κάμφθηκε με 3-2 σετ (11-7, 11-4, 8-11, 5-11, 5-11).

Η Άννα-Φανουρία Μήτκα νίκησε εύκολα στον 1ο γύρο τη Βλέρα Μπέκα από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-2, 11-1, 11-5) και αποκλείστηκε στον 2ο από τη Σουηδέζα Σίρι Μπένζεγκαρντ με 3-1 σετ (3-11, 13-11, 6-11, 0-11).