02 Ιουλίου 2017

Με 23 μετάλλια, εκ των οποίων 8 χρυσά, 8 ασημένια και 7 χάλκινα, επιστρέφει η ελληνική αποστολή από το Βαλκανικό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων, που διεξήχθη στο Πιτέστι.

Μετά τα 10 μετάλλια της 1ης ημέρας, σήμερα οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν άλλα 13.
Η Ελένη Γκέλη ήταν ένα από τα πρόσωπα του διημέρου, αφού κατάφερε να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σε δύο αγωνίσματα. Η αθλήτρια της Δέσποινας Πάκου το πρωί πέτυχε 51,03μ. στον ακοντισμό και βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ και το απόγευμα ολοκλήρωσε το έπταθλο με ένα ακόμη ρεκόρ και ένα δεύτερο όριο, αφού συγκέντρωσε 5.257 βαθμούς. Μάλιστα η αθλήτρια από την Ιεράπετρα θα μπορούσε να απειλήσει ακόμη και το πανελλήνιο ρεκόρ Νεανίδων της Αθήνας Παπασωτηρίου (5.378 β., 1991) αν σημείωνε καλύτερη επίδοση στο τελευταίο αγώνισμα, τα 800 μέτρα.
Η Μαρία Μαγκούλια δεν είχε κανένα πρόβλημα να αγωνιστεί με την σφαίρα των νεανίδων και να πετύχει βολή στα 14,64μ., που της έδωσε την πρόκριση για τη διοργάνωση του Γκροσέτο και το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνα.
Εύκολη υπόθεση ήταν για τον Νίκο Σάκη το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ. στιπλ, απόσταση στην οποία τερμάτισε σε 9.20.14.
Δύο μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές μας στο επί κοντώ. Ο Νίκος Νεράντζης ξεπέρασε τα 5,35 μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Καραγιάννης με 4,90 μ.
Πολύ καλό αγώνα έκαναν τα δύο κορίτσια του μήκους, με την Ελένη Κουτσαλιάρη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο και την Χριστιάνα Μάρκου την τέταρτη θέση. Η Κουτσαλιάρη είχε καλύτερο άλμα στα 6,15 μ. Το ατομικό της ρεκόρ βελτίωσε η Μάρκου που ήταν τέταρτη με 6,03 μ.
Δύο έκανε τα μετάλλια της στη διοργάνωση η Κατερίνα Λαφτσή, που μετά τα 100 μ. ανέβηκε στο βάθρο των νικητών και στα 200 μ. με 24.65, που της έδωσε την τρίτη θέση.
Το ατομικό ρεκόρ βελτίωσε στο τριπλούν ο Δημήτρης Μονώπολης που έφτασε στα 15,81 μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αγώνα μεταλλίου έκανε και η Νίκη Ναξάκη, που συνέχισε τις σταθερές εμφανίσεις και με βολή στα 54,97μ. στη σφυροβολία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.
Ο πρωταθλητής Ανδρών της παρατεταμένης ταχύτητας Μιχάλης Παππάς επέλεξε να τρέξει 200 μ. και τερμάτισε 2ος με 22.01, ενώ λίγο πιο πίσω στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Παναγιώτης Αρβανίτης με 22.30.
Στα 100 μ. εμπ. η Αναΐς Καραγιάννη τερμάτισε δεύτερη σε 14.05. Η Παναγιώτα Δόση ξεπέρασε το 1,75 μ. στο ύψος και ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην τρίτη θέση, ενώ τέταρτη με 1,70 μ. ήταν η Βασιλεία Θεοχάρη. Ο Γιώργος Μηλιαράς έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20, τερματίζοντας αυτή τη φορά τα 800 μ. σε 1.52.04.
Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Μιχάλης Καρτσίνης στη δισκοβολία με 51,76 μ., αλλά και ο Χαράλαμπος Λυρής στα 110 μ. εμπ. με 14.45. Ο Κώστας Μυλωνάς σημείωσε 60,58 μ. στον ακοντισμό και ήταν έβδομος, ενώ μία θέση πίσω ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Αρης Περιστέρης με 60,46 μέτρα.