16 Ιανουαρίου 2022

Η Δώρα Γκουντούρα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας.

Γκουντούρα: Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο
Με το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη επιστρέφει η Δώρα Γκουντούρα από το Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας της Τιφλίδας.
click here

Η πρωταθλητριά μας ηττήθηκε με 15-12 από τη Γαλλίδα Καρολίν Κερολί και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

ΑΕΚ - Παναιτωλικός 1-2: Οι Αγρινιώτες έκαναν το «μπαμ» με ανατροπή πέντε λεπτών στο ΟΑΚΑ (hls)!
Στον τελικό η Δώρα Γκουντούρα έφτασε αποκλείοντας κατά σειρά τις Αγιάκα Μουκάε (Ιαπωνία) 15-9, Ζουζάνα Τσέιλαρ (Πολωνία) 15-12, Ελίζα Παζάρο (Ιταλία) 15-9, εν συνεχεία στα προημιτελικά τη Ρωσίδα, Σβετλάνα Σεβέλεβα με 15-13, ενώ στον ημιτελικό νίκησε τη Ρωσίδα, Γιάνα Εγκοριάν με 15-14.

Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχε και η Δέσποινα Γεωργιάδου που κατέλαβε την 20η θέση.