23 Ιουλίου 2016

Στον τελευταίο αγώνα της καριέρας της στις μικρές κατηγορίες η Κωνσταντίνα Ρωμαίου πέτυχε τη μεγαλύτερη μέχρι τώρα επιτυχία της, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Μπίντκοτζ της Πολωνίας.

Η 19χρονη πρωταθλήτρια από την Κέρκυρα στο πρώτο της άλμα σημείωσε 13.55μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (είχε 13.39μ), επίδοση που την έφερε στη δεύτερη θέση, πίσω από την Κινέζα., Τινγκ Τσεν (13.85μ), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ρουμάνα Ιουλιάν Ανιτέι (13.49μ).

Η Ρωμαίου -στη συνέχεια του τελικού είχε άκυρα άλματα-χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση, καθώς είχε προηγηθεί το ασημένιο επίσης, από τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος.

Και κατά σύμπτωση η προηγούμενη - και μοναδική - φορά που ο ελληνικός στίβος κατέκτησε περισσότερα από ένα μετάλλιο στην ίδια διοργάνωση ήταν το 2008 και πάλι στο Μπίντγκοζ με τις Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) και Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)