×

Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 603
10 Ιανουαρίου 2016

Με το δεξί κατάφερε να μπει στο 2016 ο Εργοτέλης στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β΄Εθνικής καθώς σε ένα συγκλονιστικό ματς που έγινε στο Κλειστό του Λίντο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-87 απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου μετά από δύο παρατάσεις.

Σε αντίθεση με τον Εργοτέλη το "Ηράκλειο" δεν τα κατάφερε στον Υμηττό κόντρα στον Αμύντα και γνώρισε την ήττα με 84-72 και πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή τον Ιωνικό Νικαίας που πήρε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 61-64 στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Φιλαθλητικό.

Εργοτέλης- Κρόνος Αγ. Δημητρίου 89-87 (2η παρ.)

Στο Κλειστό του Λίντο το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες με το συγκρότημα του Γ. Μακράκη να έχει ένα μικρό προβάδισμα με την λήξη του ημιχρόνου με 35-32.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου όμως ο Εργοτέλης έκανε ένα σερί 9-0 και ξέφυγε 12 πόντους (44-32), αλλά στη συνέχεια ο Κρόνος ξαναμπήκε στο ματς με τη λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 50-50.

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι και 2.30 πριν από το τέλος του αγώνα προηγούταν με 55-67 δείχνοντας ότι κρατάνε τη νίκη στα χέρια τους. Ο Εργοτέλης όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και κατάφερε να γυρίσει το ματς και να το στείλει στην παράταση (70-70).

Στην πρώτη παράταση υπήρξε απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε και σε δεύτερη παράταση, όπου το ντέρμπι συνεχίστηκε αλλά ο Πετράκης με ένα τρίποντο στα 3΄΄ πριν από την λήξη του αγώνα χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 35-32 (ημίχ.), 50-50, 70-70 κ.α., 78-78 1η παρ., 89-87 2η παρ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης 3 (1), Πετράκης 23(5), Σακελλαράκης 11, Καρακωνσταντάκης 5, Βασιλειάδης 4, Αρναουτάκης 4, Σκλήβας 13 (1), Καραλής 25 (3).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Π. Σαββάτης): Μπάλας, Στραγανιώτης 9 (2), Μητσάκης 18 (3), Ξιούρας 1, Νικαντζάμ  7 (1), Ζούκας 8, Μπακλαβάς, Φρουσκλιάς 19 (1), Χαλβατζής 2, Γιαννόπουλος 18 (4), Ματαλιωτάκης 5.

Αμύντας- "Ηράκλειο" 84-72

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια του , το "Ηράκλειο" παίζοντας σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος δεν κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης απέναντι στον Αμύντα και έχασε δίκαια με 84-72.

Η απουσία του τραυματία Καραδολάμη που έμεινε στο Ηράκλειο γιατί υπέστη διάστρεμμα έπαιξε και αυτή τον ρόλο της στην ήττα της ομάδας του Β. Ράλλη.

Πρώτος σκόρερ για το "Ηράκλειο" ήταν ο Κουπίδης με 22 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Διαμαντόπουλος με 24 πόντους και 4 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 20-17, 39-33, 63-55, 84-72.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 16, Αγγελόπουλος 8, Διαμαντόπουλος 24 (4), Μαντζούρος 2, Βαρδιάνος 8, Πίνης 5 (1), Μπάρμπας 10 (2), Κουκουνιάς 7, Βογιατζής 2, Καμπούρης 2.

"Ηράκλειο" (Ράλλης): Αγαπιάδης 6, Αυγενικός 17 (1), Κουπίδης 22 (3), Κίτσος 2, Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης, Λιανός 16, Πάλλης 9.