26 Φεβρουαρίου 2024

Με MVP τον τρομερό Τολιόπουλο, και από κοντά Μωραΐτη, Χαραλαμπόπουλο και όλα τα παιδιά, η νέα Εθνική του Σπανούλη πέρασε από την Ολλανδία με 74-72 και σφραγίζει το εισιτήριο για Eurobasket 2025.

Η Εθνικής μας ταξίδεψε στη Χάγη χωρίς τους Ντίνο Μήτογλου, Τόμας Ουόκαπ, Κώστα Παπανικολάου και Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Είδε τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ να τίθεται off στην πρωινή προπόνηση, έχασε στην αρχή της δεύτερης περιόδου τον Κώστα Αντετοκούνμπο. Είχε όμως ελληνική ψυχή, είδε τη νέα γενιά να κάνει step up και έβαλε «τσεκ» δίπλα στην αποστολή «διπλό στην Ολλανδία»!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο καινούργιο της ξεκίνημα είχε να αντιμετωπίσει ένα κάρο προβλήματα μόλις στο δεύτερο παιχνίδι της, είδε όμως τους νέους να είναι ωραίοι και έφυγε από την Ολλανδία με τη νίκη, κάνοντας το 2/2 στα προκριματικά του Eurobasket και πλέον περιμένει το επόμενο «παράθυρο» του Νοεμβρίου για να σφραγίζει το εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο τόσο με τα λάθη που υπέπεσε (11), όσο και με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η Ολλανδία (16-10) σε όλη τη διάρκεια του ματς, όμως στην επανάληψη ανέβασε την πίεση και στις δύο πλευρές του παρκέ και με καρδιά και ψυχή έφτασε στην επικράτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εθνική μας ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος, που σε βραδιά καριέρας είχε 26 πόντους με 4/9 τρίποντα και 8 ασίστ, με τον κομβικό Δημήτρη Μωραΐτη να προσθέτει άλλους 14 και να έχει 3 κλεψίματα. Στους 10 ο και πάλι θετικότατος Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Από την πλευρά της Ολλανδίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο γνωστός μας από τις θητείες του στο ελληνικό πρωτάθλημα Ρόλαντ Σάφτεναρ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, με τον Γιάνικ Κράαγκ να προσθέτει άλλους 10.

Με τα λάθη της αλλά στο προβάδισμα η Εθνική

Η Ελλάδα μπήκε με όρεξη και διάθεση στην αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τους Τολιόπουλο και Χαραλαμπόπουλο κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 0-5 στο 2', απέναντι στην άμυνα ζώνης των Ολλανδών. Το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων πέτυχε ο Κράαγκ μετά από 2:20 λεπτά (2-5), με τον Τολιόπουλο (5 π.) να απαντά άμεσα για το 2-7 στο 3'. Η Ολλανδία όμως «έτρεξε» σερί 4-0 με τον Κράαγκ (4 π.) και πάλι έφερε το ματς στον πόντο (6-7), με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε λάθη στη συνέχεια και να μένουν χωρίς σκορ για περίπου 3 λεπτά. Τη λύση έδωσε ο Τολιόπουλος (7 π.) από την γραμμή των βολών στο 6' (6-9), κερδίζοντας και το 2ο φάουλ του Φράνκε, με τον Χαραλαμπόπουλο (5 π.) να ολοκληρώνει στο 5-0 σερί στο 7' για το 6-12. Οι γηπεδούχοι όμως εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Εθνικής μας (6 λάθη) και με δικό τους επιμέρους 6-0 και τον Κράαγκ πρωταγωνιστή (6 π.) ισοφάρισαν σε 12-12 στο 8'. Η είσοδος του Μωραΐτη στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα με τον άσο του Παναθηναϊκού με προσωπικό σερί να διαμορφώνει το 12-16 στο τέλος του δεκαλέπτου, στους πρώτους πόντους της Ελλάδας πέρα από το δίδυμο Τολιόπουλος-Χαραλαμπόπουλος, με τον Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός στην άμυνα και να έχει μοιράσει ήδη 3 τάπες.

Στην εξίσωση και τα χαμένα ριμπάουντ, απίθανο σερί 14-0 για την Ολλανδία και +7

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Ολλανδία με τον Κράαγκ και πάλι, που είχε φτάσει ήδη τους 8 πόντους, μείωσε σε 14-16, με τον Παπαγιάννη στο 12' με κάρφωμα να κάνει το 14-18. Τα λάθη της Εθνικής όμως δεν είχαν τελειωμό, είχαν φτάσει ήδη τα 10, με τους γηπεδούχους να πληγώνουν την Ελλάδα και με τα επιθετικά ριμπάουντ (7) και την ομάδα του Σίβεκ να βρίσκει σκορ στον αιφνιδιασμό και με τρομερό σερί 14-0 να παίρνει για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (28-18) στο 15', με την Εθνική να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Βέρβερς μάλιστα στο 16' με νέο τρίποντο έστειλε το επιμέρους σκορ στο 17-0 και τη διαφορά στο +13 (31-28), με την ομάδα του Σπανούλη να απαντά με δικό της 5-0 με τους Λούντζη και Τολιόπουλο στο 17' για το 31-23. Τα επιθετικά ριμπάουντ (9) όμως συνέχισαν να πληγώνουν την Εθνική, με την Ολλανδία να φτάνει και πάλι στο +10 (35-25) στο 18'. Η απάντηση της Ελλάδας άκουγε στο όνομα Καλαϊτζάκης, με τον άσο του Παναθηναϊκού με 7 σερί πόντους να μειώνει σε 37-32 στο 19' και να μαζεύει κάπως τη διαφορά, με τον Φράνκε να διαμορφώνει το 39-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Μαγικός Τολιόπουλος και τούμπα το ματς η Εθνική!

Η Εθνική μπήκε στην τρίτη περίοδο με ακόμα ένα πρόβλημα πέρα από αυτό του Μήτρου-Λονγκ, με τον Αντετοκούνμπο να μην συνεχίζει στο ματς, έχοντας κάκωση στο γόνατο, εμφανίζοντας όμως ένα διαφορετικό πρόσωπο στην επίθεση. Το τρίποντο του Τολιόπουλου και το φόλοου-κάρφωμα του Παπαγιάννη έφεραν τη διαφορά στο -4 (41-37) στο 22', με τον Μωραΐτη στο 23' να διαμορφώνει το 43-39. Το πρόβλημα στην άμυνα όμως ήταν άλυτο και η Ολλανδία τιμώρησε την Εθνική με δύο τρίποντα των Ντεν Βρις και Νεκέσι για το 51-42 στο 24'. Η πιο σίγουρη λύση της ομάδας του Σπανούλη ήταν ο Τολιόπουλος, με τον άσο του Άρη με τρίποντο και λέι απ να φτάνει τους 19 πόντους και να φέρνει την Ελλάδα και πάλι στο -4 (53-49). Ο «Τολιό» πέρα από σκορ είχε και δημιουργία και με την 7η ασίστ του ο Κουζέλογλου έκανε το 53-51, πριν ο Μωραΐτης (8 π.) με λέι απ ισοφαρίσει σε 53-53 στο 27'. Ο Τολιόπουλος ήταν ασταμάτητος και με 4ο του τρίποντο (4/7 τριπ.) στο 28' έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα με 53-56 στο 28', πριν στο 29' με 2/2 βολές δώσει αέρα 5 πόντων (53-58) στην Εθνική μας. Ο Βαν Βρις απάντησε από την περιφέρεια στο 29' για το 56-58, με τον Μωραΐτη (10 π.) να γράφει το 56-60 με βολές. Ο Κουζέλογλου στο 30' μετά από κλέψιμο του εξαιρετικού Μωραΐτη έκανε το 58-62 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με ελληνική ψυχή το 2/2!

Ο Φράνκε με καλάθι και φάουλ την έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (61-62), με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ να το παίρνει πάνω του και στο 32' με 2 βολές να δίνει και πάλι προβάδισμα στην Ολλανδία (63-62) για το 5-0 σερί των γηπεδούχων. Ο Καλαϊτζάκης ήταν αυτός που πέτυχε τους πρώτους πόντους της Εθνικής στο δεκάλεπτο μετά από σχεδόν 4 λεπτά για το 63-64, με τον Βέρβερς όμως με τρίποντο στο 35' να δίνει και πάλι προβάδισμα στην Ολλανδία με 66-64. Ο Παπαγιάννης με φόλοου στο 36' ισοφάρισε σε 66-66, με τον Σάφτεναρ να απαντά άμεσα για το 68-66. Ο Μωραΐτης όμως με τρίποντο στο 37' έβαλε και πάλι μπροστά την Εθνική με 68-69, με τον άσο του Παναθηναϊκού στο 38' με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 68-70. Ο Σάφτεναρ στο 39' με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 70-70, με τον Ολλανδό σέντερ στα 1:13 για τη λήξη με 1/2 βολές να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 71-70. Ο Τολιόπουλος όμως στα 29" ξαναχτύπησε και διαμόρφωσε το 71-72, με τον Φράνκε στα 15" να αστοχεί σε τρίποντο και τον Χαραλαμπόπουλο στα 4" με κάρφωμα να κάνει το 71-74, με τον Βαν Μπρι με 1/2 βολές στα 1,9" να γράφει το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74