ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΖΟΚΕΡ 2740 ΣΤΙΣ 14/4/2024   ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΗΛΗ 1 4 5 ...

Νόμιζαν πως ήταν… drone από το Ιράν αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν εναέριος στόχος

Ηράκλειο: Εναέριος στόχος ξεβράστηκε σε παραλία – Νόμιζαν πως ήταν… ...

Ο καιρός σήμερα 14/04/2024

Υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες καταγράφηκαν σε μεγάλα τμήματα της ...

Την 18η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Εργοτέλης που νίκησε και την Πεδιάδα

Πέρασε με νίκη και από την Χερσόνησο... Την 18η νίκη του σε ...

Πάει μια γιαγιά στον οδοντίατρο κι ανοίγει τα πόδια της. ...

Πρωταθλητής στην Α1 ΕΠΣΗ αναδείχθηκε ο ΑΟΤ

Α1 ΕΠΣΗ: Πρωταθλητής ο ΑΟΤ, έπεσε η Τύλισος Πρωταθλητής στην ...

Αναλυτικά όλες οι επιλογές... Ο τελικός Κάσπερ Ρουντ – Στέφανος ...

Μία ακόμη ευκαιρία έχουν οι δρομείς, να δηλώσουν συμμετοχή στο Διεθνή Μαραθώνιο Ρόδου

Tην Δευτέρα 15 Απριλίου λήγει η προθεσμία εγγραφών για τον 9 ο ...

Σήμερα 13 Απριλίου γιορτάζουν

Απρίλιος 13th, 2024

Ηρόδοτος και ο Εργοτέλης θα διεκδικήσουν τον τίτλο στις Κορασίδες

ΕΚΑΣΚ: Ηρόδοτος-Εργοτέλης για τον τίτλο Κορασίδων Μπάσκετ 13 ...

Όλα τα ζώδια 13/04

Πώς θα είναι το Σάββατο σου; Τι προβλέπει το ζώδιο και ο ωροσκόπος ...

Η ομάδα βόλει του ΟΦΗ ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Πανιώνιο στην Αθήνα

ΟΦΗ: Ηττήθηκε 3-0 σετ από τον Πανιώνιο και η άνοδος στη Vollley ...

Ο καιρός σήμερα 13/04/2024

Γενικά αίθριος προβλέπεται ο καιρός για σήμερα Σάββατο (13/04), με τη ...

Ο Πανσερραϊκός και ο ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2

Ο Πανσερραϊκός και ο ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 για την ...

Κάποιοι επιστήμονες έβαλαν σ`ένα χρυσό διαστημόπλοιο έναν ΑΓΓΛΟ, ένα ...

Παγκόσμιο Προολυμπιακό διπλού μικτού: Τα ζευγάρια που προκρίθηκαν στο Παρίσι 2024

Με τους συναρπαστικούς αγώνες πρόκρισης από το στάδιο 2 κορυφώθηκε ...

Αναλυτικά όλες οι επιλογές... Πλήρη αγωνιστική δράση περιλαμβάνει ...

Τον ΟΦΗ στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών υποδέχεται ο Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός-ΟΦΗ: Σε καλό μομέντουμ αμφότεροι και σιγά-σιγά χωρίς ...

Σήμερα 12 Απριλίου γιορτάζουν

Απρίλιος 12th, 2024

Η Δάφνη Λαβασά άνοιξε ιδανικά τη χρονιά στο μίτινγκ Bryan Clay στο Λος Άντζελες

Λαβασά: Εξαιρετική παρουσία και νέο ατομικό ρεκόρ στα 10.000 μ. Η ...
16 Δεκεμβρίου 2021

Συντάκτης Αλέξανδρος Κωτάκης
Αλέξανδρος Κωτάκης

ΟΦΗ - Άρης 1-1: Με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο ο Άρης ήταν εκείνος που «χαμογέλασε» στο φινάλε, καθώς με πέναλτι του Γκάμα.
Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 15' με τον Πασαλίδη, όμως ο Άρης στάθηκε όρθιος καθώς με πέναλτι στο 90' πήρε έναν σημαντικό βαθμό.

ΟΦΗ – Άρης 1-1: Με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο ο Άρης ήταν εκείνος που «χαμογέλασε» στο φινάλε, καθώς με εκτέλεση πέναλτι του Γκάμα (το κέρδισε ο Ιτούρμπε με έξοχη ενέργεια) πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας σε ματς της 14ης αγωνιστική της Super League.

Στους 19 βαθμούς σε 13 ματς ο ΟΦΗ μετά την 7η ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Στους 18 ο Άρης μετά την 3η ισοπαλία, ενώ πάντοτε εκκρεμεί και η απόφαση του CAS για το -6.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν στο 15’΄με τον Πασαλίδη, όμως στο δεύτερο ο «Θεός του πολέμου» βελτιώθηκε και τελικά κατάφερες να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, όμως πως εξελίχθηκε το ματς.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 και τους Τοράλ, Λάμπρου στα άκρα και τον Καστάνιος στην κορυφή της επίθεσης. Με 4-2-3-1 κατέβηκε από τον Μάντζιο ο Άρης, τους Γκάμα,Γκαρσία στα άκρα της επίθεσης και τον Καμαρά στην κορυφή.

Άστοχη έξοδο ο Κουέστα, γκολ ο ΟΦΗ

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στο παιχνίδι τους, χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν η μία την άλλη στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης. Ωστόσο το σκορ άνοιξε στο 15′ μετά από λάθος του Κουέστα σε εκτέλεση φάουλ για τον ΟΦΗ. Ο τερματοφύλακας των κίτρινων έκανε άστοχη έξοδο σε κεφαλιά του Βούρου, με τον Πασαλίδη να παίρνει το ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά να σκοράρει προς της ανυπεράσπιστης εστίας του Άρη (1-0).

Δυο αναγκαστικές αλλαγές ο Άρης

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, υποχρεώθηκαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη στη φάση του γκολ, καθώς τραυματίστηκε ο Εντιαγέ. Ο Σενεγαλέζος, παρότι επέστρεψε με δεμένο το κεφάλι, μετά από λίγο (22′) ζήτησε αλλαγή (στη θέση του ο Μαντσίνι) καθώς ζαλιζόταν.

Η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή έγινε στο 39′ όταν ο Ιτούρμπε πέρασε στη θέση του Ματέο Γκαρσία που επίσης τραυματίστηκε.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, αυτό μετά το 1-0 κυλούσε όπως το ήθελε ο ΟΦΗ. Η ομάδα του Νιόπλια ούσα καλοστημένη μεσοαμυντικά και πηγαίνοντας σαφώς πιο δυνατά, διατηρούσε με άνεση το προβάδισμά της.

Ο Άρης ήταν νωθρός, δεν μπορούσε να δημιουργήσει επιθετικά και είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου, ο ΟΦΗ άγγιξε και το 2-0, όταν ένα σουτ του Γκαγιέγος (με το δεξί λίγο μέσα από την περιοχή), απέκρουσε με το αριστερό πόδι ο Κουέστα σε μια εξαιρετική επέμβαση.

Και τρίτη αλλαγή με Λούμορ, ανεβασμένος στο Β’ μέρος ο Άρης;

Ο Μάντζιος προέβη και σε τρίτη αλλαγή, αυτή τη φορά στην ανάπαυλα (Λούμορ αντί Γκάνεα), αυτή τη φορά για λόγους τακτικής, προκειμένου να μην μετρήσει ως διακοπή κι έτσι ο Άρης να έχει δικαίωμα νέας διακοπής στο Β’ μέρος.

Στο 50′ ο ΟΦΗ απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου, ο Κουέστα όμως με νέα καλή επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και χωρίς να πιάσει και πάλι σπουδαία απόδοση, ήταν πιο ενεργητικός, καταφέρνοντας να πατήσει αρκετές φορές στην περιοχή. Η αλήθεια είναι όμως ότι και πάλι δεν κατάφερε να κάνει κάποια καθαρή ευκαιρία.

Ο Νιόπλιας βλέποντας την ομάδα του να έχει χάσει μέτρα έριξε μέσα τους Καμάου, Φαν Ντάινεν και Γιαννούλη, με την ομάδα του να ισορροπεί και πάλι και να «κόβει» τη φόρα των Θεσσαλονικέων.

Ισοφάριση από τα 11 βήματα

Η τελευταία κίνηση του Μάντζιου ήταν να βάλει στο ματς τους Ματίγια, Μάνο, με τον Άρη να μην παρατάει την προσπάθεια και τελικά να δικαιώνεται τελικά στο 90′. Ο θετικότατος Ιτούρμπε (εκ των λίγων που ξεχώρισαν σήμερα). Με έξοχη ατομική ενέργεια από τα δεξιά, ο Παραγουανός μπήκε στην περιοχή, Μπαλογιάννης και Γιαννούλης τον «γκρέμισαν» κι έτσι ο διαιτητής Παπαπέτρου έδειξε σωστά την άσπρη βούλα.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεση με αριστοτεχνικό τρόπο ο Μπρούνο Γκάμα, που με το τέταρτο φετινό του τέρμα έγραψε το τελικό 1-1.

ΟΦΗ – Άρης 1-1
MVP: Ο Ιτούρμπε ήταν ο παίκτης που πέρασε ως αναγκαστική αλλαγή και με τις εμπνεύσεις και το ατομικό του ταλέντο, έδωσε τη φαντασία που έλειπε σήμερα από το ματς του Άρη. Με μια τέτοια ενέργεια κέρδισε το πέναλτι από το οποίο προήλθε η ισοφάριση.

UP: Συνήθως όταν ο Άρης βρίσκεται πίσω στο σκορ, ηττάται. Αυτή τη φορά και παρά την κακή εικόνα του πρώτου μέρους, ο «Θεός του πολέμου» αντέδρασε και τελικά πήρε πολύτιμο βαθμό σε δύσκολη έδρα.

DOWN: Ο ΟΦΗ δεν χάνει εύκολα, αλλά δεν κερδίζει και εύκολα. Έβδομη ισοπαλία για τους Κρητικούς, οι οποίοι στο δεύτερο μέρος οπισθοχώρησαν και εν τέλει το πλήρωσαν.

ΣΚΟΡΕΡ: 15′ Πασαλίδης, 90’πεν. Γκάμα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Γκαγιέγος, 59′ Μαρινάκης, 87′ Μεγιάδο – 49′ Τζέγκο, 55 Σάκιτς